Polerowanie bez tajemnic – jak przywrócić karoserii młodzieńczy blask?

Polerowanie bez tajemnic – jak przywrócić karoserii młodzieńczy blask?

Powłoka lakiernicza samochodów osobowych nie ma łatwego życia. Można powiedzieć, że każdy chce mieć odpowiednio wyglądające auto niezależnie od warunków, ale utrzymanie takiego wyglądu jest bardzo trudne. Słońce, kurz czy niezbyt delikatne traktowanie aut przez myjnie automatyczne nie będzie sprzyjać utrzymaniu doskonałego połysku.

Z czasem lakier traci blask a na powierzchni jest wiele małych rys, które są związane z codzienną eksploatacją albo nieodpowiednią formą mycia. Warstwa takiej powłoki jest jednak na tyle gruba, że można będzie przywrócić świetność danemu samochodowi. Wypolerować można praktycznie każdy samochód, na którym znajduje się lakier akrylowy. Oczywiście nie można tego robić za często, ponieważ można w ten sposób zrobić więcej szkody niż pożytku.

Mycie

Podstawą dobrze prowadzonego polerowania pojazdu będzie dokładne mycie nadwozia. To ważny krok, ponieważ nawet małe drobinki piasku czy kurzu mogą spowodować wiele szkody. Karoserię musimy bardzo dokładnie umyć i poczekać aż będzie dobrze wysuszona. Dobrze będzie przeprowadzić takie mycie w tym miejscu, gdzie będzie realizowana polerka, by nie transportować już samochodu, w ten sposób uniknie się na nim jakiekolwiek kurzu.

Jak wybrać odpowiednią pastę?

Jeśli nasza karoseria jest już doskonale czysta będzie można rozpocząć proces polerowania. Najważniejszym elementem będzie używanie odpowiedniej pasty. W zależności od stopnia wyeksploatowania lakieru będzie można wybierać ścierniwa, które mają różną gradację. Można stawiać na preparaty, które są lekko nabłyszczające i konserwujące, ale w miarę potrzeby również po pasty lekko oraz średniościerne, które sprawią, że na aucie będzie wykonany prawdziwy peeling.

Powłoka ceramiczna

W sklepach z akcesoriami samochodowymi i na stacjach benzynowych bez problemu będzie można je kupić. Najlepszych jakościowo preparatów będzie można poszukać w lakierniach samochodowych albo sklepach, które produkcją lakierów się zajmują. Będą one droższe, ale jednocześnie jakość preparatu jest doskonała.

Polerowanie ręczne

Polerowanie ręczne to dość wymagająca i żmudna praca, która może nam zająć sporo czasu, jednak będzie to opcja tańsza, ponieważ wystarczy nam wyłącznie polerka i do niej również dobrze przygotowana pasta.

Polerowanie mechaniczne

To propozycja, która jest dużo dokładniejsza i dzięki temu polerowanie może przynieść lepszy efekt. Wymaga jednak kupienia urządzenia mechanicznego a więc wiąże się z wydatkami, a dodatkowo trzeba się również liczyć z tym, że produkt taki będzie wymagał wprawy, ponieważ można przypalić lakier.

Karolina Górska

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl