Jak przywrócić blask oponom? Przegląd środków chemicznych

Jak przywrócić blask oponom? Przegląd środków chemicznych

Nawet drogie i najbardziej lśniące felgi aluminiowe stracą na swojej urodzie, jeśli będzie obok opona zaniedbana, zmatowiona i brudna. Na szczęście obecnie mamy bogatą ofertę środków konserwacji ogumienia, w łatwy sposób będzie można nadać sobie blask przy zniszczonych oponach. Guma opon samochodowych z założenia będzie dobrze znosić trudny eksploatacji.

Stosunkowo szybko jednak będzie się starzeć, traci blask i atrakcyjny wygląd. Tutaj z pomocą mogą przychodzić również kosmetyki do opon. Podobnie jak w przypadku felg również dla opon samochodowych mamy dużo ciekawych środków chemicznych dzięki którym opony mogą mieć na nowo swój blask i będą zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych i chemicznych składników, które pojawiają się na drogach.

Czym umyć i nabłyszczyć oponę?

Najtańszym sposobem na nadanie blasku na oponach będzie stosowanie nabłyszczacza w sprayu. Wystarczy spryskać nimi ściankę boczną, by uzyskiwać efekt mokrej opony. Stanowią idealny sposób na to, by podkreślić świeży wygląd samochodu po myciu. Jednak w przypadku takich środków efekt nabłyszczania nie będzie się zbyt długo utrzymywał. Nabłyszczacz można stosować wyłącznie na czystą i suchą ściankę boczną opony. Przed zastosowaniem trzeba oponę bardzo dobrze oczyścić. Tutaj z pomocą także przychodzą różnorakie specyfiki między innymi pianki czyszczące czy płyny dopasowane do różnych mieszanek gumowych opon. Po oczyszczeniu opony będzie można ją nabłyszczać właśnie z użyciem takiego specyfiku.

Czyszczenie opon

Jeśli chcemy odświeżyć wygląd starszych bardziej zniszczonych opon trzeba będzie używać mocniejszych i nieco droższych środków, które określa się jako czernidła oraz dressing. W tej grupie produktów dominować będą żele oraz płyny. Ich aplikacja wymaga więcej pracy, ale i efekt dzięki temu będzie zdecydowanie lepszy. W ofercie producentów są jednak specjalne aplikatory, które ułatwią rozprowadzenie środków do nabłyszczania.

Czernidła oraz dressingi mają przewagę nad prostym nabłyszczaczem, ponieważ efekt nowej opony będzie można uzyskiwać na dłużej i będzie to bardziej odporne na działanie wody. Większość produktów z takiej grupy ma również właściwości konserwujące a także zabezpieczające gumę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Czym zakonserwować oponę?

Impregnaty to kolejne propozycje produktów do pielęgnacji opon. To jednocześnie farby do malowania okien. Środki takie są jednak bardzo skuteczne i można oczekiwać, że efekt będzie rzeczywiście zadowalający. Impregnaty nadadzą oponie świeży wygląd i głęboką matową czarną barwę.

Karolina Górska

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl