Ile kosztuje montaż zaczepu na gęsią szyję?

Ile kosztuje montaż zaczepu na gęsią szyję?

Jeśli chcesz holować swoją ciężarówkę, zaczep z gęsią szyją oferuje maksymalne możliwości. Jednak trzeba zainstalować hak, który może być kosztowne, w zależności od tego, jaki typ szukasz. Ile kosztuje instalacja zaczepu na gęsiej szyi?

Średnio należy liczyć się z wydatkiem od 775 do 3000 dolarów, w zależności od wybranego typu i miejsca montażu. Koszt różni się znacznie ze względu na rozmiar zaczepu, który wybierzesz, więc chcesz zrobić swoje badania przed rozpoczęciem.

W tym przewodniku omawiamy, co składa się na koszt instalacji zaczepu na gęsiej szyi. Oceniamy również, czy jest to zadanie, które powinieneś wykonać samodzielnie.

Spis treści pokaż Co to jest zaczep na gęsią szyję? Koszt montażu zaczepu na gęsią szyję 1. Części 2. Praca Samodzielna instalacja zaczepu na gęsią szyję Zaczep na gęsiej szyi a zaczep do 5 koła

Co to jest zaczep na gęsią szyję?

Zaczep na gęsiej szyi instaluje się w łóżku twojego pickupa. Różni się on od typowego zaczepu, który jest montowany na zderzaku i podłączany do przewodów. Ze względu na miejsce mocowania zaczepu na "gęsiej szyi", może on lepiej rozłożyć ciężar przyczepy na tylną oś samochodu.

Zaczep typu "gęsia szyja" jest podobny do zaczepu siodłowego, ponieważ pozwala na ciągnięcie większego ładunku, który przekraczałby maksymalny udźwig tradycyjnego zaczepu. Jednak nie wszystkie samochody ciężarowe są przystosowane do montażu zaczepu typu "gęsia szyja" lub "siodło".

Koszt instalacji zaczepu na gęsiej szyi

1. Części

Pierwszym aspektem kosztu instalacji jest typ zaczepu, którego używasz. Wśród zaczepów na gęsią szyję jest kilka do wyboru, wszystkie w różnych cenach. Im większa jest zdolność holowania, im lepiej wygląda wykończenie i im więcej funkcji posiada, tym bardziej możesz spodziewać się wzrostu ceny.

Aby utrzymać koszty na jak najniższym poziomie, potrzebujesz zaczepu nad łóżkiem. W niektórych przypadkach można je dostać już za 250 dolarów, a dodatkowo można nadal cieszyć się zdolnością holowania 25 000 funtów, przekraczając tym samym zakres klasy V. Jednak ten typ haka będzie zająć dużo miejsca w łóżku ciężarówki, które mogą być cenne dla Ciebie.

Dodatkowo, hak nad łóżkiem będzie zapewnić najłatwiejszy montaż. Ponieważ hak jest zainstalowany nad łóżkiem, nie będzie tak dużo czasu, aby dostać go ustawić. Ta łatwa konfiguracja pozwala zaoszczędzić pieniądze na robociźnie. Plus, należy być w stanie łatwo usunąć go, gdy nie są już go używać. Wyjmując go, uzyskuje się dostęp do skrzyni ładunkowej ciężarówki ponownie.

Mimo to, może skończyć się wydając dużo na nad łóżku ciężarówki haka, jeśli zaczniesz dodawać specjalne funkcje do równania. Jeśli szukasz, aby utrzymać cenę tak niskie, jak to możliwe, wystarczy trzymać się standardowego zaczepu.

Jak przejść do składanego zaczepu przyczepy, masz zamiar podbić cenę w górę kolejne 100 dolarów lub 150 dolarów za zestaw. Jednak ta opcja pozwala zaoszczędzić trochę czasu, gdy jesteś gotowy, aby uzyskać dostęp do łóżka ponownie. Aby zyskać więcej miejsca, składasz kulę holowniczą, gdy jej nie używasz.

Kolejne 100 USD i możesz kupić hak przyczepy montowany pod łóżkiem. W sumie, spodziewaj się wydać około 500 dolarów na niedrogi zaczep przyczepy z gęsią szyją pod łóżkiem. Oczywiście, jeśli planujesz holować ciężkie ładunki i chcesz, aby zaczep był trwały, zawsze lepiej wydać więcej. Przeczytaj opinie klientów, aby upewnić się, że kupisz taki, który będzie wytrzymały.

2. Praca

Praca może łatwo stanowić znaczną większość kosztów, w zależności od tego, jaki rodzaj haka wybrać. Zawsze najlepiej jest uzyskać kilka ofert od renomowanych techników w okolicy, aby sprawdzić, kto oferuje najlepszą wartość w połączeniu z doświadczeniem. Nie należy zawsze wybierać oferty o najniższej cenie, lecz wybrać tę, która jest najbardziej wartościowa.

Instalacja może potrwać od trzydziestu minut do kilku godzin. Przy stawkach za robociznę wynoszących od 75 do 200 USD za godzinę, będzie to duża różnica, ile wydasz na godzinę. Jednakże, nawet jeśli wybierzesz sklep, który oferuje niższą stawkę robocizny, może skończyć się płacąc więcej, jeśli wziąć więcej czasu, aby zainstalować zaczep. Brak doświadczenia może kosztować Cię więcej na dłuższą metę.

RELATED: Jak wybrać właściwe przełożenie osi dla swojego pickupa?

Samodzielna instalacja zaczepu na gęsiej szyi

Jeśli masz trochę wiedzy mechanicznej, może chcesz zająć się instalacją zaczepu na gęsiej szyi na własną rękę. Nie jest to skomplikowana instalacja, jeśli jesteś w stanie ją wykonać. Ponadto, istnieje wiele filmów online dostępnych dla Ciebie, jeśli natkniesz się na korki.

W przypadku podstawowego zaczepu na gęsiej szyi potrzebujesz co najmniej godziny, aby wykonać go samodzielnie. Jednak niektóre z nich mogą zająć całe popołudnie, więc nie skracaj sobie czasu. Jeśli wybierzesz zaczep, który jest dostarczany w komplecie z zestawem montażowym, powinieneś mieć wszystkie urządzenia do wykonania pracy. Przeczytaj opinie klientów, aby zobaczyć, jak łatwo jest postępować zgodnie z instrukcjami. Mądrze jest również przeczytać wszystkie instrukcje, zanim zaczniesz, aby upewnić się, że jesteś wyposażony do tego zadania.

Unikaj zaczepów na gęsiej szyi, które nie zawierają zestawu montażowego, jeśli planujesz wykonać go samodzielnie. Takie zaczepy są tańsze, ale nie są dobrym rozwiązaniem, jeśli szukasz modelu dla majsterkowicza. Nawet jeśli cena jest niższa, będziesz musiał kupić dodatkowe części i prawdopodobnie będziesz potrzebował profesjonalnej pomocy, aby go zainstalować. W efekcie końcowym prawdopodobnie nie zaoszczędzisz zbyt wiele pieniędzy.

W przypadku zakupu zaczepu na gęsiej szyi, który montuje się pod łóżkiem, montaż jest znacznie trudniejszy. Nie jest to zalecane do wykonania w domu, ponieważ wymaga poważnych modyfikacji. Montaż zaczepu na gęsiej szyi pod łóżkiem należy zlecić mechanikowi.

RELATED: 10 Najlepszych używanych ciężarówek poniżej 10 000 dolarów (i najbardziej niezawodnych)

Gęsia szyja vs. zaczep 5 koła

Wiele osób myli gęsią szyję z zaczepem5. koła, ale są to dwie różne opcje. Zaczep na "gęsiej szyi" wykorzystuje połączenie kuli i łącznika dla minimalnie inwazyjnej konstrukcji. Są one tańsze niż zaczep5-tego koła, ale są również instalowane w skrzyni ładunkowej ciężarówki i mogą zapewnić do 30 000 funtów zdolności holowniczej. Dla porównania, zaczep5-tego koła zawiera szczęki i sworzeń królewski. Może on być nieporęczny, ale zapewnia pewną stabilność, zwłaszcza w przypadku kamperów i przyczep RV.

Michał Szyndler

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl