Jak sprawdzić ciśnienie w oponach

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach

Podczas sprawdzania ciśnienia powietrza należy upewnić się, że opony są chłodne - co oznacza, że nie są gorące od jazdy. (Uwaga: Jeśli musisz przejechać jakiś dystans, aby dostać powietrze, najpierw sprawdź i zapisz ciśnienie w oponach, a następnie dodaj odpowiednie ciśnienie po dotarciu do pompy. To normalne, że opony nagrzewają się, a ciśnienie powietrza w ich wnętrzu rośnie podczas jazdy).

Prawidłowy poziom napompowania można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu; można ją również umieścić na słupku drzwi lub w schowku. Podczas sprawdzania ciśnienia powietrza należy upewnić się, że opony są chłodne, co oznacza, że nie nagrzewają się podczas jazdy nawet na jedną milę.

(Uwaga: Jeśli musisz przejechać jakiś dystans, aby dostać powietrze, najpierw sprawdź i zapisz ciśnienie w oponach, a następnie dodaj odpowiednie ciśnienie po dotarciu do pompy. To normalne, że podczas jazdy opony nagrzewają się, a ciśnienie powietrza w ich wnętrzu rośnie. Nigdy nie należy obniżać ciśnienia powietrza, gdy opony są gorące). 

Zdjąć kapturek z zaworu opony, mocno wcisnąć manometr na zawór i zanotować odczyt. Dodaj powietrza, aby uzyskać zalecane ciśnienie powietrza. W przypadku przepełnienia opony można uwolnić powietrze, naciskając paznokciem lub końcówką długopisu na metalowy trzpień w środkowej części zaworu.

Następnie należy ponownie sprawdzić ciśnienie za pomocą manometru do opon. Założyć kapturek zaworu. Powtórzyć czynność z każdą oponą, łącznie z oponą zapasową

(Uwaga: Niektóre opony zapasowe wymagają wyższego ciśnienia powietrza). Sprawdzić, czy na ścianie bocznej opony nie ma zalecanego ciśnienia PSI.

Oto terminologia dotycząca opon:

  • Ściana boczna chroni bok opony przed uszkodzeniem jezdni i krawężnika
  • Bieżnik zapewnia trakcję i przyczepność na zakrętach.

Paweł Michalski

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl