Problemy z ogrzewaniem i chłodzeniem mogą wskazywać na starzejący się termostat

Problemy z ogrzewaniem i chłodzeniem mogą wskazywać na starzejący się termostat

Uzupełniłeś olej i płyn chłodzący przed wyjazdem na rodzinne wakacje. Teraz wjeżdżasz na stromą górską drogę i nagle wskaźnik temperatury też zaczyna się podnosić.

Co może być nie tak?

"Problemem może być termostat pojazdu" - mówi Tony Molla, wiceprezes Automotive Service Association, grupy handlowej zrzeszającej warsztaty i centra serwisowe. "Termostaty mogą się zużywać, a kiedy zawiodą, mogą powodować szybkie przegrzewanie się silnika, zwłaszcza w upalne dni".

Termostat pojazdu jest częścią wielkości puszki zupy, która może powodować duże bóle głowy. Znajdujący się w pobliżu układu chłodzenia termostat zawiera substancję podobną do wosku, która zamienia się w ciecz, gdy pojazd się nagrzewa.

Proces ten powoduje otwieranie i zamykanie zaworu, który kontroluje dopływ płynu chłodzącego do komory silnika. Niestety, zużyty termostat może utknąć w pozycji otwartej lub zamkniętej.

"Termostaty mają określoną żywotność i często zawodzą w pozycji półotwartej", powiedział Molla. "Oznacza to, że Twój silnik nie otrzymuje chłodzenia, którego potrzebuje w lecie, a także zapobiega szybkiemu nagrzewaniu się pojazdu w te mroźne zimowe noce".

klimatyzacja

Jedynym sposobem, aby wiedzieć na pewno, czy twój termostat zawiódł, jest usunięcie go. Jednak Molla miał następujące sugestie dla ludzi, którzy planują podróż drogową:

  • Szukaj znaków, że twój termostat może działać. Czy twój samochód przegrzewa się w lecie lub długo się nagrzewa w zimie?
  • Sprawdź węże, złączki i uszczelki pod kątem wycieków. Na przykład, uszczelka otaczająca termostat może być skorodowana. Poproś swojego doradcę serwisowego o sprawdzenie wszelkich nieszczelności, zanim spowodują one uszkodzenie silnika.
  • Upewnij się, że zbiornik płynu chłodzącego jest pełny, a poziom oleju silnikowego przekracza zalecany poziom minimalny.
  • Sprawdź, czy w Twoim samochodzie nie należy przeprowadzić płukania układu chłodzenia. Płyn chłodzący, podobnie jak olej, psuje się i traci zdolność chłodzenia silnika pojazdu.
  • Wymieniaj termostat przy każdym płukaniu układu chłodzenia. Termostaty są niedrogie w wymianie, ale mogą spowodować poważne uszkodzenia, gdy się zepsują.
  • Sprawdzaj układ chłodzenia co roku, zwłaszcza jeśli wyjeżdżasz na wakacje.

Dowiedz się więcej na http://motoel.pl/

Paweł Michalski

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl