Mapy papierowe vs. GPS: Kiedy warto wybrać "starą szkołę"?

Mapy papierowe vs. GPS: Kiedy warto wybrać "starą szkołę"?

Pamiętasz papierowe mapy drogowe? Zawsze towarzyszyły nam podczas jazdy, schowane w otwartej przegródce po wewnętrznej stronie drzwi samochodu. Złożone, pogniecione i poplamione kawą, mapy drogowe były zaufanym towarzyszem jazdy.

mapa

Potem pojawił się GPS, z jego nowoczesną technologią ekranów dotykowych i bezcielesnym głosem ("Skręć w lewo za jedną milę"). Nasze zaufane mapy zaczęły zbierać kurz, gdy kupiliśmy samochody z wbudowanymi systemami GPS lub pobraliśmy aplikacje GPS na nasze smartfony.

Rzeczywiście, system GPS zmienił sposób nawigacji. Ale nie wyrzucaj jeszcze tych papierowych map drogowych. Według Amy Krouse, dyrektor ds. public relations w Rand McNally, wciąż jest dla nich miejsce w świecie jazdy.

"Planując podróż, papierowa mapa drogowa lub atlas są pomocne, ponieważ dają pełny obraz sytuacji", powiedziała Krouse. "Są one szczególnie przydatne, aby pomóc w wizualnym zrozumieniu skali i odległości".

Każdy, kto zmrużył oczy, aby zrozumieć mapę o wymiarach 3 na 2 cale na iPhonie, wie dokładnie, co Krouse ma na myśli.

Jasne, można powiększyć. Ale co z tego wynika? Duży obraz" małego obszaru geograficznego. Zapożyczając zdanie z Filozofii 101: aby zrozumieć, dokąd zmierzasz, czasami musisz wiedzieć, gdzie byłeś.

"Mapa papierowa może również pozwolić na przeglądanie różnych tras i typów dróg do porównania", powiedział Krouse. To jest dobry punkt. Z GPS otrzymujesz jedną trasę, obliczoną przez komputer. Trasa może być najszybszym sposobem z punktu A do punktu B, ale może cię zabrać przez niebezpieczną okolicę. Może też prowadzić bardziej okrężną drogą niż to konieczne, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Dzięki papierowej mapie będziesz wiedział, jakie masz opcje.

Stary, niezawodny atlas drogowy

W czasach, gdy każdy rodzinny kombi miał atlas drogowy (prawdopodobnie przechowywany obok koca stadionowego i latarki awaryjnej), przeglądanie drukowanych map było często źródłem inspiracji. Miliony rodzinnych wycieczek drogowych zostało zaplanowanych z pomocą atlasu i nadal jest on przydatny.

"Wiele z naszych atlasów dostarcza pomysłów na wycieczki drogowe lub malownicze trasy, które można odkryć podczas procesu planowania" - powiedział Krouse.

Rand McNally produkuje produkty nawigacyjne i turystyczne od 1856 roku. Historia firmy obejmuje debiut nowego systemu numeracji autostrad w 1917 roku, który stał się wzorem dla systemu używanego obecnie w Stanach Zjednoczonych. W miarę postępu technologicznego Rand McNally zaczął produkować zarówno produkty GPS, jak i drukowane mapy i atlasy. Krouse twierdzi, że każdy rodzaj narzędzia nawigacyjnego ma swoje zalety.

"Na drodze urządzenie GPS uzupełnia i rozszerza mapę, dostarczając wizualnych i słownych wskazówek krok po kroku, jak również trójwymiarowych widoków zbliżających się zakrętów, aby przygotować Cię do zajęcia właściwego pasa ruchu" - powiedział Krouse. "GPS może również pomóc w zaplanowaniu najbliższego postoju, dostarczając informacji o zbliżających się zjazdach".

"Z naszego doświadczenia wynika, że zarówno GPS, jak i mapy drukowane są aktywnie wykorzystywane w planowaniu wstępnym i podczas jazdy" - powiedział Krouse.

I na szczęście, podczas długich rodzinnych podróży drogowych, zarówno GPS, jak i stare, papierowe mapy mogą pomóc rodzicom odpowiedzieć na to odwieczne pytanie z tylnego siedzenia: "Czy jesteśmy już na miejscu?".

Według Krouse'a, papierowa mapa to twój najlepszy przyjaciel:

 

  • Gdy nie posiadasz urządzenia wyposażonego w GPS. Według ostatnich badań Nielsena (listopad 2011) ponad połowa Amerykanów nie posiada smartfona. Trudniej jest określić liczbę Amerykanów, którzy nie posiadają ręcznego lub wbudowanego w deskę rozdzielczą systemu GPS, ale można bezpiecznie założyć, że dla wielu z nich GPS pozostaje luksusem.
  • Kiedy wjeżdżasz na obszar bez zasięgu telefonii komórkowej. W przypadku braku sygnału komórkowego, Twój GPS w smartfonie nadal działa, ale nie przyniesie Ci wiele korzyści: potrzebuje sygnału komórkowego, aby pobrać mapy i dane nawigacyjne w czasie rzeczywistym.
  • Kiedy planujesz podróż. Z mapą papierową można zobaczyć "duży obraz" lepiej niż z GPS. Możesz rozłożyć mapę przed sobą (oczywiście nigdy podczas jazdy) i zobaczyć na pierwszy rzut oka, gdzie jesteś, dokąd chcesz jechać i co jest po drodze.
  • Kiedy sceneria jest ważniejsza niż celowość. Jeśli prowadzisz samochód dostawczy, potrzebujesz systemu GPS do wyznaczania tras bezpośrednio do celu. Jeśli się nie spieszysz i chcesz pojechać malowniczą trasą, papierowa mapa pokaże ci tylne drogi i piękne stare autostrady, które możesz chcieć odkryć.
  • Kiedy zapomnisz zabrać swojego smartfona. Tak, to się zdarza! Lepiej mieć mapę papierową pod ręką niż nic.

Dowiedz się więcej na http://motoel.pl/.

Karolina Górska

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl