Jak poruszać się w trakcie mgły

Jak poruszać się w trakcie mgły

Naukowcy znają go jako zbiór kryształów lodu lub kropel wody zawieszonych w gazie. Reszta z nas zna to po prostu jako mgłę, senną, ale potencjalnie niebezpieczną mgiełkę, która przytula niziny w miesiącach zimowych. "Warunki drogowe mogą się szybko zmieniać jesienią i zimą", powiedział sierżant John Maxfield z California Highway Patrol. "Kierowcy mają mniej czasu na reakcję, a wyniki mogą być katastrofalne."

Jak kierowcy mogą pomóc uniknąć potencjalnie śmiertelnych wypadków podczas jazdy po zamglonych drogach?

Mgła tworzy się w chłodne długie noce w pobliżu stojących zbiorników wodnych, takich jak jeziora, rzeki czy bagna. Ponieważ leży ona blisko ziemi, stan ten jest czasami nazywany przez kolokwializmy, takie jak "mgła dolinowa", "mgła tulerowa" lub "mgła bagienna". Jazda staje się szczególnie niebezpieczna na autostradach, takich jak wypadek ciągnika z przyczepą 19 stycznia 2011 r. na autostradzie 287 w Eads, Kolorado. Pojazd zderzył się z medianą bariery betonowej. Patrol stanowy Kolorado jako sprawca zderzył się z ciężką mgłą i nadmierną prędkością. Patrol stanu Kolorado przypisał prędkość jako przyczynę wypadku z udziałem 20 pojazdów, który miał miejsce 29 kwietnia 2005 r. na autostradzie Inter State 25 w pobliżu Monument w Kolorado. Chociaż widoczność spadła do około dwóch stóp, niektórzy kierowcy kontynuowali jazdę z prędkością ponad 65 mil na godzinę. W styczniu 2008 roku dwa wypadki związane z mgłą zamknęły główną autostradę w Wisconsin. W jednym z wypadków wjechał w tył pojazdu ciągnik z przyczepą, który zwolnił do czołgania się, jak podają raporty. W Kalifornii około 90 pojazdów brało udział w śmiertelnej katastrofie w 2007 roku wzdłuż Central Valley w Kalifornii. Mgła osiadła nad autostradą 99 i zmniejszyła widoczność do mniej niż 200 jardów.

Według raportów z elektrociepłowni, kierowcy nie zwracali uwagi na zmiany pogody i dosłownie uruchomili reakcję łańcuchową. "Ludzie na ogół podjeżdżają zbyt blisko pojazdu znajdującego się przed nimi", powiedział sierżant Maxwell, który kieruje stanowym programem promującym świadomość istnienia mgły. "Kierowcy muszą zredukować prędkość i zwiększyć dystans, jaki pokonują." Warunki, które tworzą śmiertelną mgłę w Kalifornii, można znaleźć również w innych stanach. Sezon mgły" rozciąga się od października do lutego dla większości obszarów kraju. "Wszędzie tam, gdzie są góry i dolina w pobliżu wody, może pojawić się gęsta mgła, szczególnie w Appalachachach" - powiedział David Reynolds, meteorolog z National Weather Service. "Dolina rzeki Hudson jest szczególnie podatna na czarny lód na drogach i 'lodową mgłę'. "Lodowa mgła, zwana też "lodem szronowym", utrzymuje się jak mgła, ale zamienia się w bryłę, gdy styka się z przednią szybą. Jest ona powszechna w dolinach rzek New Hampshire, Vermont na wschód od rzeki Ohio, Floryda, Karolina Północna. Występuje również we wschodnim Oregonie, wschodnim Waszyngtonie i na wysokich równinach Reno, Nev. Zarówno Reynolds, jak i sierżant Maxwell udzielali kierowcom następujących rad podczas sezonu "mgły":

Zwiększyć dystans i zmniejszyć prędkość. Wydłuża to czas reakcji w przypadku nagłego zobaczenia świateł hamowania.

Sprawdź lokalne raporty pogodowe, aby uzyskać ostrzeżenia o mgle. Powinieneś przewidzieć mgłę w łagodne, bezwietrzne dni po deszczu.

Jeździć z niskimi światłami. Wysokie odbijają się od mgły i utrudniają widoczność. Nigdy nie należy jeździć wyłącznie z użyciem świateł postojowych.

Należy regularnie wymieniać pióra wycieraczek. Stare pióra wycieraczek mogą być popękane i mieć tendencję do rozmazywania się, zamiast zamiatać szybę przezroczystą. Aby poprawić widoczność, należy używać wycieraczek i odszraniacza.

W niektórych miejscach można kupić płyn do wycieraczek, który działa jak środek odmrażający. Zwróć uwagę na znaki drogowe informujące o warunkach drogowych. W miejscach, w których występują problemy, często pojawiają się "alerty przeciwmgielne".

W przypadku zgaśnięcia lub wyłączenia pojazdu z ruchu drogowego należy zabrać zestaw ratunkowy z flarami. "Wypadki związane z mgłą wiążą się z najwyższą śmiertelnością", powiedział sierżant Maxfield. "Kierowcy powinni zawsze planować z wyprzedzeniem. Czasami najlepszą strategią jest zjechać z jezdni i poczekać, aż mgła ustąpi."

Karolina Górska

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl