Zalety i wady paliwa etanolowego
Na stacjach benzynowych można spotkać się z określeniem "paliwo etanolowe". Możesz jednak nie być pewien, czy jest to odpowiedni rodzaj paliwa dla Twojego pojazdu.
Aby ułatwić podjęcie decyzji, przyjrzymy się bliżej temu, czym jest paliwo etanolowe. Ocenimy także wady i zalety tego biopaliwa.
Spis treści show Co to jest etanol? Zalety paliwa etanolowego 1. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych 2. Wykorzystuje istniejące stacje paliw 3. Tworzy użyteczne produkty uboczne 4. Powstaje z wielu surowców 5. Tworzy dodatni bilans energetyczny 6. Odnawialne źródło energii Wady paliwa etanolowego 1. Zmiana cen 2. Zmniejsza oszczędność paliwa 3. Braki w infrastrukturze 4. Powoduje korozję 5. Wymaga przestrzeni w gospodarstwie Używanie paliwa etanolowego: tak czy nie?Co to jest etanol?
Etanol to biopaliwo powstające w wyniku fermentacji roślin. W większości przypadków do fermentacji wykorzystuje się kukurydzę i trzcinę cukrową. Uważa się go za odnawialne źródło energii, ponieważ powstaje z żywych organizmów oraz różnych elementów biologicznych, takich jak obornik czy algi.
To prawda, że paliwo to jest uważane za źródło odnawialne, ale do jego produkcji nadal potrzebna jest energia. Chociaż etanol jest paliwem o czystszym spalaniu, ma pewne wady, które sprawiają, że ludzie go unikają. Z drugiej strony, ekolodzy postrzegają etanol jako paliwo ekologiczne, promując jego zalety dla środowiska.
Zalety paliwa etanolowego
1. Redukcja emisji gazów cieplarnianych
Paliwo etanolowe może zmniejszyć emisję zanieczyszczeń nawet o 30% z każdą przejechaną milą. Jest to znacząca różnica, która może mieć ogromny wpływ na środowisko naturalne.
Paliwo etanolowe wytwarza znacznie mniej gazów cieplarnianych, przeciwdziałając w ten sposób szkodom wyrządzanym przez inne pojazdy. Ponadto, ponieważ etanol jest produkowany z roślin, jego rozlanie nie będzie miało destrukcyjnego wpływu na środowisko.
2. Wykorzystuje istniejące stacje paliw
Powszechnie panuje błędne przekonanie, że do dostarczania paliwa etanolowego potrzebna jest dodatkowa infrastruktura, ale tak nie jest. W rzeczywistości do dystrybucji paliwa etanolowego można wykorzystać istniejące stacje paliw.
Z drugiej strony, niektóre z rurociągów i magazynów wymagają niewielkich zmian. Jednak zalety paliwa etanolowego znacznie przewyższają niewielkie koszty związane z tymi modernizacjami.
3. Tworzy użyteczne produkty uboczne
Podczas produkcji etanolu powstaje kilka produktów ubocznych. Te produkty uboczne, DDG i dwutlenek węgla, są również użyteczne.
Dwutlenek węgla jest wykorzystywany do wytwarzania suchego lodu, w wielu systemach pneumatycznych oraz do zamrażania kriogenicznego. Ponadto suszone ziarna gorzelnicze (DDG) są wykorzystywane do produkcji paszy dla zwierząt zamiast mączki kukurydzianej lub sojowej. Dzięki możliwości wykorzystania produktów ubocznych paliwo etanolowe jest bardziej opłacalne.
4. Powstaje z wielu surowców
Etanol powstaje z produktów ubocznych występujących w przyrodzie. W Stanach Zjednoczonych większość etanolu produkuje się z kukurydzy, ale w wielu innych krajach wykorzystuje się trzcinę cukrową.
Etanol celulozowy powstaje z różnych roślin żywych, takich jak algi. Do produkcji tego etanolu wykorzystuje się włókna roślinne, a nie owoce czy nasiona. Dzięki tego typu konstrukcji produkcja etanolu staje się odnawialnym źródłem energii.
5. Tworzy dodatni bilans energetyczny
Twierdzi się, że energia zużywana do produkcji etanolu jest większa niż ta otrzymywana, ale tak nie jest. Etanol tworzy dodatni bilans energetyczny, jeśli obiektywnie spojrzeć na liczby.
W Stanach Zjednoczonych na każdą jednostkę potrzebnej kukurydzy przypada 1,3 jednostki energii. W innych częściach świata z każdej jednostki trzciny cukrowej można wyprodukować osiem jednostek energii, co daje lepszy zwrot.
Jeśli zdecydujesz się na budowę z celulozy, z każdej jednostki surowca możesz uzyskać 36 jednostek energii. Ponadto powstają produkty uboczne, które dodatkowo zwiększają wartość.
6. Odnawialne źródło energii
Etanol jest wytwarzany z różnych roślin, co sprawia, że jest całkowicie odnawialny. Co więcej, jest on uważany za zrównoważony. Do uprawy roślin potrzebne są tylko światło słoneczne i woda.
Etanol może być wytwarzany praktycznie z każdego rodzaju roślin, więc prawdopodobieństwo, że zabraknie nam potrzebnych zasobów, jest mniejsze. Biorąc pod uwagę, że rośliny rosną każdego dnia, powinniśmy być w stanie kontynuować produkcję etanolu jeszcze długo w przyszłości.
RELATED: E85 a benzyna - które z nich wybrać?
Wady paliwa etanolowego
1. Ceny się zmieniają
Ceny etanolu różnią się znacznie w zależności od lokalizacji. W niektórych rejonach można zaoszczędzić 25 centów na galonie w porównaniu z benzyną, podczas gdy w innych miejscach cena galonu będzie o prawie 1 dolara wyższa.
W większości przypadków różnica w cenie zależy od dostępności. Na przykład na Środkowym Zachodzie można oczekiwać niższych cen, ponieważ w tym regionie występuje duża ilość kukurydzy.
2. Zmniejsza oszczędność paliwa
Etanol wytwarza mniej energii niż benzyna. Ze względu na tę mniejszą ilość energii zmniejsza zużycie paliwa, czasami nawet o 30%.
Jednak nowsze technologie silnikowe ograniczają te skutki. Dzięki zaawansowanym technologiom pojazdy mogą osiągać prawie taki sam przebieg, jak przy zasilaniu benzyną.
3. Braki w infrastrukturze
Omówiliśmy, jak łatwo stacje paliw mogłyby przestawić się na sprzedaż etanolu, ale nie wszystkie jeszcze to zrobiły. W związku z tym kierowcy mają do wyboru wiele stacji paliw.
Większość stacji z etanolem znajduje się na Środkowym Zachodzie, ponieważ tam produkuje się go najwięcej. Dla posiadaczy samochodów z zasilaniem flex-fuel może to być kłopotliwe, jeśli w pobliżu nie ma żadnej stacji.
4. Powoduje korozję
Etanol nie jest w stanie wchłaniać wody. Aby to zrównoważyć, wszystkie rurociągi muszą być zmodernizowane pod kątem odporności na korozję. Ze względu na ten dodatkowy wymóg etanol nie jest często przesyłany rurociągami na duże odległości.
Ponadto w przypadku zbyt dużej ilości wody paliwo może ulec zanieczyszczeniu. Może to spowodować uszkodzenie silnika, gdy paliwo zbyt długo stoi w miejscu. Biorąc pod uwagę, że etanol jest doskonałym rozpuszczalnikiem, można się spodziewać, że rozpuści włókno szklane, plastik i gumę, co również nie jest korzystne dla samochodu.
5. Wymaga miejsca na farmie
Do produkcji etanolu potrzebne są uprawy. Uprawy te wymagają przestrzeni rolniczej, która w naszym kraju jest ograniczona. Bez dużych gospodarstw rolnych, na których uprawia się rośliny, produkcja etanolu może stać się trudniejsza.
Ponadto ceny kukurydzy bywają zmienne. Rolnikom trudno jest określić, czy przyniosą zyski, dlatego wielu z nich nie produkuje kukurydzy. Co więcej, kukurydza jest spożywana przez zwierzęta, dlatego wielu rolników uprawia ją właśnie po to.
Używanie paliwa etanolowego: tak czy nie?
Nie ulega wątpliwości, że paliwo etanolowe może mieć pozytywny wpływ na środowisko, ale są też pewne wady tej formy energii. Trzeba wprowadzić więcej zmian, aby mieć pewność, że proces jest na tyle wydajny, że przyniesie pełne korzyści.
Ponadto cena musi być lepiej regulowana, aby można ją było wykorzystać w przyszłości. Nie ulega jednak wątpliwości, że w miarę rozwoju infrastruktury etanol będzie zyskiwał na popularności. 5