Ręczne polerowanie samochodu

Ręczne polerowanie samochodu

O wygląd samochodu trzeba zadbać tak samo jak o jego prawidłowy stan techniczny. Zazwyczaj ograniczamy się do mycia i woskowania naszego pojazdu, ale to nie wystarczy dla utrzymania lakieru w odpowiedniej kondycji.

Samochód z czasem matowieje, traci blask, a na lakierze można zauważyć ubytki i głębsze zarysowania. W takiej sytuacji trzeba przeprowadzić właściwe polerowanie samochodu. Można to zrobić ręcznie lub maszynowo. W tym miejscu przyjrzymy się technikom polerowania ręcznego.

Polerowanie łatwe i efektywne

Jeśli posiadamy szlifierkę, możemy do niej dokupić głowice polerujące i w ten sposób polerować samochód. Metoda ręczna jest jednak znacznie bezpieczniejsza dla lakieru i łatwiej się ją stosuje. Nie potrzeba też do niej żadnych specjalistycznych narzędzi. Jest ona zalecana w przypadku niewielkiego zużycia powłoki lakierniczej.

Bierzemy się do pracy

Na początek samochód musi być dokładnie umyty, ponieważ wszystkie zabrudzenia, które pozostaną, poważnie uszkodzą lakier. Trzeba przeprowadzić glinkowanie, by usunąć zabrudzenia, które weszły w lakier. Glinkowanie musi zostać zakończone kolejnym umyciem pojazdu, by wydobyte z lakieru zanieczyszczenia nie doprowadziły do uszkodzenia lakieru.

Ręczne polerowanie

Przed przejściem do faktycznego polerowania musimy zaopatrzyć się w pady i pastę polerską. Rodzaj tych elementów zależy od stopnia zużycia lakieru. Osoba początkująca powinna używać bardzo delikatnych padów i past.

Polerowanie właściwe

Czysty samochód należy okleić taśmami tak, by zakryć wszystkie powierzchnie, które nie są polakierowane. Pastę nakładamy na niewielką powierzchnię lakieru i spokojnie wcieramy ją w powierzchnię lakieru nie używając zbyt dużo siły. Nie trzeba naciskać na pady. Potem resztkę pasty zdejmujemy z polerowanego miejsca za pomocą ścierki z mikrofibra.

Po wypolerowaniu jednego całego efektu możemy ocenić efekty naszej pracy. Jeśli nie będą zadowalające, należy wymienić pastę i pady na elementy o silniejszym działaniu i ponowić czynność, po czym nową konfigurację wykorzystać na reszcie pojazdu.

Polerowania na pewno nie jest trudną czynnością i poradzi sobie z nią każdy. Największym problemem jest tutaj czasochłonność, ponieważ w jednej chwili pracujemy tylko nad skrawkiem lakieru, a samochód jest duży. Wykorzystywane materiały nie są też specjalnie drogie, więc koszt uzyskania potencjalnie naprawdę dobrego efektu nie jest wysoki.

Warto jest zakończyć zabieg polerowania woskowaniem. Poprawi to efekt naszej pracy i zabezpieczy samochód przed dalszymi uszkodzeniami.

Paweł Michalski

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl