Kiedy warto zdecydować się na polerowanie lakieru?

Kiedy warto zdecydować się na polerowanie lakieru?

Porysowany a także zmatowiały lakier to znak, że będzie czas na to, by o swoje auto odpowiednio zadbać. Prostym sposobem może być polerowanie samochodu.

Delikatny lakier samochodowy

O tym jaka delikatna jest powłoka lakiernicza wie pewnie każdy kierowca, który raz ją zarysował. Do uszkodzenia wystarczy mały kamyk a można ją zniszczyć także przez źle wykonywaną konserwację. Czyszcząc nadwozie należy najpierw je dokładnie spłukać a potem wykonywać wstępne bezdotykowe mycie z użyciem piany aktywnej. Jeśli tylko mały element pojawi się między gąbką a karoserią dojdzie do porysowania samochodu.

Zamiast klasycznej gąbki można się decydować na stosowanie rękawicy z mikrofibry albo wełny, na której będzie się osadzał brud dużo mniej i dlatego łatwiej o pojazd zadbać. Pod żadnym pozorem nie powinno się szorować lakieru w celu usuwania zabrudzeń. Jeśli nacisk będzie zbyt duży zwiększy się tarcie i łatwo będzie można zniszczyć taki lakier. Warto ograniczyć do minimum korzystanie z myjni automatycznej.

Kiedy polerowanie jest dobrym wyborem?

Lakier samochodowy ma trzy warstwy. Pierwsza z nich to podkład, który znajduje się od razu na karoserii. Jego zadaniem będzie ochrona przeciwkorozyjna oraz większa przyczepność dla kolejnych warstw. Za nadanie koloru odpowiada lakier bazowy, na którym pojawiać się będzie także warstwa ochronnego lakieru bezbarwnego.

Renowacja lakieru

Głębokie uszkodzenia mogą powstać przez upadek kamienia i sięgnąć lakieru podkładowego a niekiedy nawet blachy karoserii. w takich wypadkach polerowanie nic nie przyniesie, ponieważ konieczne będzie punktowe zabezpieczenie lakieru a także zastosowanie zaprawki

Jeśli jednak rysy są płytkie i widoczne głównie w słońcu to będzie znaczyć, że jedynie warstwa lakieru bezbarwnego została uszkodzona. Takie skazy można będzie usuwać poprzez polerowanie. W praktyce polega to na ścieraniu wierzchniej części lakieru bezbarwnego a to sprawi, że uda się pokonać większość zarysowań. Polerowanie nadaje także świeży wygląd staremu lakierowi. Z biegiem czasu powłoka będzie matowieć co związane jest między innymi z jej utlenianiem. Spolerowana warstwa odkryje nową i dzięki temu auto będzie miało przywróconą głębie jak z salonu.

Polerowanie ręczne czy maszynowe?

Należy się wyłącznie zastanowić czy wykonujemy polerowanie ręczne czy maszynowe. Niezależnie od tego trzeba będzie także wybrać również dobre pasty, które muszą mieć odpowiednią formę ścieralności dopasowaną do tego jak głębokie są te ubytki z jakimi chcemy sobie radzić. Przy trudniejszych pracach lepiej sprawdzać się będzie polerka mechaniczna.

Michał Szyndler

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl