Jak pozbyć się smoły i trudnych plam z karoserii?

Jak pozbyć się smoły i trudnych plam z karoserii?

Na polskich drogach bardzo często spotykane są remonty, trzeba będzie poruszać się objazdami, często trafimy na świeżo wylany asfalt, tak niestety na naszej karoserii pojawiać się będą plamy z asfaltu, których potem będzie nam trudno się pozbyć. Trzeba pamiętać, że plam należy się pozbywać najszybciej jak się da, ponieważ im dłużej będą pozostawać tym trudniej będzie je zmywać.

Jak powinniśmy to zrobić? Przede wszystkim, jeśli tylko zauważymy taką plamę trzeba rozpocząć działania. Każda kolejna godzina powodować będzie, że taka substancja będzie wnikać w lakier i mocno z nim wiązać.

Usuwanie plam

Zaczynamy od szmatki czy ręcznika, który może być pierwszą próbą usuwania zanieczyszczeń. Na pewno nie będzie to zbyt delikatne dla lakieru, ale trzeba sobie powiedzieć, że lepiej go nieco uszkodzić niż pozwolić na to, by ten materiał wrastał w lakier. Gdy plama będzie trafiać na lakier rozgrzany w okresie ciepłych dni, będzie to jeszcze bardziej niebezpieczne. Jeśli zabrudzenie jest świeże będzie okazja na to, by jakoś je pokonać. Podczas zdejmowania plamy najważniejsze będzie takie działanie, które pozwoli na to, że uniknie się rozsmarowania takiej plamy.

Mycie samochodu

Zaczynamy od mycia całego auta, ponieważ plamy nie występują zazwyczaj pojedynczo. Szczególna uwaga będzie szła na maskę, błotniki, progi, nadkola. Gdy auto będzie dobrze umyte oczekiwać można, że zobaczymy bez problemu czy jakieś plamy zostały.

Chemiczne wsparcie

Jeśli plamy zostały można próbować sięgnąć po chemiczne środki do czyszczenia. Obecnie mamy na rynku dostępne specjalne środki służące do usuwania smoły. Zawierają one najczęściej benzynę, naftę albo ksylen. Te składniki są tam w bezpiecznych proporcjach, dlatego rzeczywiście będą bezpieczne dla lakieru i zagwarantują również usunięcie plamy. Zawsze trzeba spryskać plamy takim środkiem i odczekać kilka minut. Zawsze jednak trzeba dbać o to, by zwracać uwagę na to jakie są zalecenia producenta. Jeśli zabrudzenie jest dłuższy czas na samochodzie i stało się suche będzie trzeba myśleć o zastosowaniu glinki lakierniczej, która szybko je usunie, a jednocześnie nie zniszczy lakieru.

Paweł Michalski

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl