Kontrola przewodów hamulcowych zapobiega problemom z zatrzymywaniem się na drodze

Kontrola przewodów hamulcowych zapobiega problemom z zatrzymywaniem się na drodze

Przewody hamulcowe sprawiają, że paniczne hamowanie awaryjne kończy się pełnym ulgi westchnieniem lub nerwowym śmiechem, a nie zgrzytem i chrupnięciem.

Przewody są integralne, ale nie niezniszczalne, więc rutynowe kontrole są kluczowe.

" Dobra kontrola wzrokowa jest jedynym sposobem konserwacji zapobiegawczej" - powiedział Tim Beachboard, właściciel FedHill Brake Line, firmy z Massachusetts, która dostarcza przewody hamulcowe producentom samochodów.

Hamulce działają dzięki ciśnieniu hydraulicznemu. Naciśnięcie pedału hamulca powoduje przepływ płynu przez przewody, wywierając nacisk na każdy cylinder koła i zatrzymując samochód.

Bez względu na to, czy przewody są metalowe czy gumowe, powietrze i wilgoć są wrogami przewodów hamulcowych i muszą być trzymane z dala od nich. Wilgoć może przesiąkać przez gumę w miarę starzenia się przewodów, dając uczucie gąbczastości pedału hamulca.

"Słabym ogniwem w systemie jest gumowa rurka" - powiedział Beachboard. "Gumowe węże nie trwają wiecznie", powiedział Beachboard.

Metalowe przewody są bardziej wytrzymałe niż gumowe, ale niosą ze sobą ryzyko korozji. Inspekcje wizualne są szczególnie ważne w przypadku przewodów metalowych, ponieważ nie ulegają one uszkodzeniu w taki sposób, jak gumowe węże.

"Kiedy przewody metalowe ulegają uszkodzeniu, nie czujesz żadnego pogorszenia działania pedału. Nagle dochodzi do katastrofalnej awarii i pojazd nie chce się zatrzymać" - powiedział Beachboard.

Dealerzy i warsztaty zatrudniają techników przeszkolonych w zakresie monitorowania stanu przewodów hamulcowych. Technicy sprawdzają płyn hamulcowy i sam przewód podczas serwisu hamulcowego lub wielopunktowej kontroli, aby zdiagnozować nieszczelności.

"Wymiana płynu hamulcowego w systemie pojazdu to coś, co powinno być wykonywane co kilka lat, aby zapobiec rdzewieniu wnętrza metalowych przewodów i zmniejszeniu zdolności hamowania" - powiedział.

Beachboard udzielił następujących rad na temat przewodów hamulcowych i ich konserwacji:

  • Metalowe przewody hamulcowe powinny być wizualnie sprawdzane pod kątem rdzy na zewnątrz przez specjalistę od hamulców lub mechanika dealera.
  • Elastyczne, gumowe przewody hamulcowe są słabym ogniwem układu hamulcowego, ale są niedrogie w wymianie i powinny być wymieniane zawsze, gdy wymieniane są zaciski i wirniki lub gdy wymaga tego instrukcja obsługi pojazdu.
  • Sprawdź w instrukcji obsługi swojego pojazdu, jakie są wymagania dotyczące płynu hamulcowego. Niektórzy eksperci zalecają jego wymianę co dwa lata.

Michał Szyndler

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl