Glinka – sposób na trudne zabrudzenia
Problem pojawiających się uporczywych zabrudzeń na lakierze to problem dla wielu kierowców, którzy chcą dbać o wygląd swojego samochodu. Prostym oraz skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie odpowiedniej glinki do lakieru.
Glinka – podstawowe informacje
Glinka do lakieru to specjalna plastyczna masa, która w konsystencji będzie przypominać plastelinę. Skuteczność usuwania zabrudzeń takich jak smoła czy żywica będzie dużo lepsza, ponieważ znajdują się tak składniki ścierne. Nie są tak bardzo agresywne jak to się dzieje w przypadku past polerskich, dlatego nie trzeba się obawiać porysowania powłoki.
Z glinki najczęściej będzie się korzystać w momencie, gdy będzie przygotowywać się powierzchnię do polerowania, gdy umożliwi to oczyszczenie z brudu, który może być kłopotliwy jeśli znajdzie się pod krążkiem polerskim, prowadzić będzie nawet do uszkodzenia lakieru. Powłoka lakiernicza po zastosowaniu glinki będzie stawać się gładka w dotyku, a to sprawi, że woski kładzione na przygotowaną powierzchnię dłużej będą się tam utrzymywać a na tym powinno nam zależeć.
Jaką glinkę wybrać?
Rodzaj glinki będzie uzależniony od poziomu ścieralności. Najczęściej spotykane są glinki miękkie, które będzie się dedykować fanom detailingu, z uwagi na dużą delikatność. Twarde glinki wykazywać będą się bardzo dużą agresywnością, dlatego wpiszą się lepiej, gdy chodzi o duże mocne zabrudzenia.
Dobrym kompromisem dla osób, które mają duże doświadczenie będzie wybór dobrego produktu o średniej formie ścieralności. Ceny glinek zaczynają się mniej więcej od 30 złotych. Wśród najlepszych produktów znajdują się między innymi produkty ValetPRO oraz Meguiar’s oraz Poorboy’s.
Jednak glinka to nie wszystko, potrzebny będzie lubrykant a więc specjalny płyn, który zmniejszać będzie tarcie pomiędzy glinką oraz lakierem. Dzięki temu łatwiejsze będzie stosowanie i zminimalizuje się w skuteczny sposób ryzyko porysowania lakieru. Jako wspominany środek może funkcjonować szampon z wodą. Lubrykant przelewamy do butelki z atomizerem, dzięki czemu rozpylenie na powierzchni lakieru będzie łatwiejsze.
Stosowanie glinki
Zanim będziemy używać glinki należy przede wszystkim umyć bardzo dokładnie pojazd szamponem. Następnie przygotowujemy glinkę, którą ugniatamy w dłoniach, by była ona plastyczna oraz miękka. Do efektywnego wykorzystywania powinna zostać spłaszczona. W trakcie pracy stałe nawilżenie lakieru jest bardzo ważne. Jeśli już powierzchnia jest mokra będzie można przyłożyć do niej glinkę i rozpocząć usuwanie zabrudzeń. Nie można jednak w trakcie takiej pracy używać nadmiernej siły. Gdy glinka będzie zabrudzona należy ją uformować na nowo, by nadawała się do pracy.