Może potrzebujesz nowej pary piór wycieraczek, a nie okularów.

Może potrzebujesz nowej pary piór wycieraczek, a nie okularów.

SUV jest załadowany dziećmi, artykułami spożywczymi i plecakami, kiedy pierwszy deszcz jesieni zaczyna marsz przez miasto, a ty po raz pierwszy od miesięcy przerzucasz wycieraczki na przednią szybę.

W ciągu kilku sekund Twoja przednia szyba jest pokryta mgiełką brudu i brudu, rozprzestrzeniając dżem po szybie, który pogarsza się wraz z każdym machnięciem piórami.

"Nazywam to efektem 'schmear', gdy pióra wycieraczek są suche od lata, a guma nie reaguje dobrze z olejami z drogi" - powiedział Dave Frauman, kierownik techniczny Pylon Manufacturing, producent wycieraczek Michelin.

Jeśli wycieraczki nie były używane przez dłuższy czas, należy oczyścić przednią szybę i przetrzeć krawędź pasków wycieraczek, aby usunąć wszelkie oleje i zanieczyszczenia" - radzi Frauman.

Zużyte pióra mogą również "gwizdać" przy pierwszym użyciu wycieraczek po miesiącach bezczynności, przeskakując i przecinając się przez szybę, bez przerzucania krawędzi wycieraczki na szybę.

Gdy zmieniają się pory roku, nadszedł czas, aby sprawdzić swoje pióra, zwłaszcza jesienią.

"Nie wiesz, że będziesz ich potrzebował, dopóki nie zacznie padać deszcz lub śnieg, a wtedy może być już za późno, by zapewnić sobie bezpieczeństwo" - powiedział Frauman.

Eksperci ds. bezpieczeństwa zalecają wymianę piór wycieraczek co 6-12 miesięcy, w zależności od tego, jak bardzo Twój samochód jest wystawiony na działanie słońca i czynników atmosferycznych, jednak federalni urzędnicy ds. transportu stwierdzają, że przeciętny kierowca wymienia pióra co dwa i pół roku.

Co powinni Państwo wiedzieć o bezpieczeństwie piór wycieraczek:

  • Ukryte uszkodzenia piór wycieraczek mogą być spowodowane przez słońce i ekspozycję na trudne warunki atmosferyczne, wyjazdy do myjni, zanieczyszczenia drogowe, nawet warstwę ozonową, wysychanie elementu gumowego i powodowanie jego pękania i strzępienia.
  • Wystarczy znać markę, model i rok swojego pojazdu, aby za pomocą smartfona lub zasobów online znaleźć rozmiar ostrzy zamiennych w lokalnym sklepie motoryzacyjnym lub u sprzedawcy.
  • Wybór odpowiedniego lemiesza zależy również od lokalnych warunków jazdy - czy potrzebujesz "hybrydowego" lemiesza do jazdy w deszczu i śniegu, czy "zimowego" lemiesza do jazdy po szczególnie ciężkim śniegu.
  • Nie zapomnij o tylnej wycieraczce w swoich SUV-ach i minivanach.

Paweł Michalski

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl