Czyszczenie i odświeżanie tapicerki

Czyszczenie i odświeżanie tapicerki

Pozornie wydawać się może, że czyszczenie tapicerki to zadanie, które powinni wykonywać fachowcy, czyli firmy zajmujące się świadczeniem tego typu usług.

Z całą pewnością zlecenie wykonania zadania profesjonalistom zapewnia pożądane efekty, należy jednak pamiętać, że wiąże się to z koniecznością pozostawienia samochodu na określony czas w punkcie usługowym oraz niemałym wydatkiem związanym z usługą.

Osoby, które nie chcą nadwyrężać domowego budżetu mogą wykonać zadanie samodzielnie, korzystając z dostępnych narzędzi, nota bene, niektóre z nich można znaleźć w domu.

Przyczyny przykrego zapachu

Przed przystąpieniem do czyszczenia tapicerki warto zastanowić się, co jest przyczyną powstawania przykrych zapachów w samochodzie. Wbrew pozorom źródła nieprzyjemnych zapachów mogą być różne, najczęściej jest to gromadzony w aucie kurz i brud, roztocza, resztki jedzenia, niedopałki papierosów, odpady organiczne, a nawet zapchana klimatyzacja lub zamoknięcie wewnętrznej części auta.

Pomocne okazuje się systematyczne porządkowanie auta, wiadomo jednak, że nie jest to czyszczenie kompleksowe. Większość osób używa w tym celu domowego odkurzacza lub podręcznej zmiotki – narzędzia te są pomocne, ale nie pozwolą całkowicie zniwelować przyczyny brzydkiego zapachu. Niezbędne okazują się rozwiązania o charakterze chemicznym, czyli detergenty przeznaczone do czyszczenia tapicerki.

Zanim zaczniemy wykonywać właściwe zadanie warto jednak zastanowić się, gdzie znajduje się główna przyczyna problemu?

Czyszczenie tapicerki

Jeśli jest to zapchany filtr, często wystarczy jego wymiana i brzydki zapach znika. Zdecydowanie poważniejszym problemem jest wilgoć, wynikająca z zamoknięcia lub podtopienia pojazdu – w tej sytuacji konieczne jest dokładne odgrzybienie nawiewu za pomocą długiej sondy lub aktywnego ozonu, który umożliwi skuteczne zniwelowanie przykrego zapachu.

Niezbędnym rozwiązaniem są także środki chemiczne, dostosowane do czyszczenia tapicerki.

Przygotowanie auta do czyszczenia

Nałożenie pianki lub płynu czyszczącego na zakurzone i zabrudzone elementy wyposażeniowe, w szczególności tapicerowane, często przynosi efekt odwrotny do pożądanego – woda w połączeniu z brudem i kurzem tworzy błoto, które wnika w tapicerkę, pozostawiając po wyschnięciu nieestetyczne, trudne do usunięcia plamy.

Nie oznacza to jednak, że zabrudzone kanapy należy od razu wyrzucić – nic bardziej mylnego, wystarczy odpowiednio oczyścić samochód, wykorzystując w tym celu domowy odkurzacz lub zmiotkę. Pomocne może okazać się także specjalistyczne urządzenie, stosowane do usuwania brudu z trudno dostępnych miejsc.

Ostatnim etapem jest czyszczenie na mokro, z wykorzystaniem pianki lub płynu do czyszczenia.

Karolina Górska

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl