Jak wynegocjować najlepszą cenę za przedłużoną gwarancję (7 wskazówek)

Jak wynegocjować najlepszą cenę za przedłużoną gwarancję (7 wskazówek)

Istnieje wiele dyskusji na temat tego, czy przedłużona gwarancja na samochód jest dobrym rozwiązaniem. Większość osób udzielających porad motoryzacyjnych i YouTuberów twierdzi, że należy trzymać się od niej z daleka, nie zawracać sobie nią głowy, że to oszustwo i tak dalej. Niektórzy wypowiadają się na ten temat bardzo krytycznie, ale dlaczego? Czy nie ma żadnych korzyści z posiadania przedłużonej gwarancji?

Faktem jest, że przedłużona gwarancja oznacza większą ochronę ubezpieczeniową przez dłuższy okres czasu i daje Ci ogromne zabezpieczenie przed naprawdę poważnymi i katastrofalnymi problemami, które mogą wystąpić w Twoim samochodzie. Jednym z powodów, dla których ludzie odradzają korzystanie z przedłużonej gwarancji, są jej koszty, ale istnieją sposoby na ich obniżenie.

W ten sposób dochodzimy do głównego tematu dzisiejszego bloga. Zastanawiamy się, jak uzyskać najlepszą cenę za przedłużoną gwarancję. Poniżej znajdziesz nasze najlepsze wskazówki:

Spis treści pokaż 1. Negocjuj cenę oddzielnie od ceny samochodu 2. Zbierz kilka ofert 3. Uzyskać szczegółowy kosztorys 4. Postaraj się zapłacić z góry 5. Nie korzystaj od razu z przedłużonej gwarancji 6. Wybierz najwyższy możliwy poziom 7. W miarę możliwości korzystaj z niższego udziału własnego Wnioski: Kupuj rozważnie, a przedłużona gwarancja może być błogosławieństwem

1. Negocjuj cenę oddzielnie od ceny samochodu

Zanim przejdziesz do tematu przedłużonej gwarancji, zawsze najlepiej jest najpierw wynegocjować wszystkie szczegóły dotyczące ceny sprzedaży samochodu i wszelkich dodatkowych kosztów. Często zdarza się, że niektórzy dealerzy próbują wrzucić przedłużoną gwarancję jako część ogólnej ceny samochodu, ale właśnie w ten sposób koszty mogą wymknąć się spod kontroli.

Gdy przedłużona gwarancja jest wliczona w cenę samochodu, trudno jest dokładnie określić, ile Cię to będzie kosztować (patrz wskazówka nr 3, jak radzić sobie w sytuacjach, gdy gwarancja jest już wliczona w cenę). Dlatego najpierw negocjuj umowę kupna samochodu, a dopiero po jej sfinalizowaniu pozwól poruszyć temat przedłużonej gwarancji.

Jeśli w międzyczasie będą wywierać na Ciebie presję, możesz po prostu powiedzieć im, że nie jesteś zainteresowany przedłużoną gwarancją, ponieważ tak naprawdę zawsze możesz ją dodać później, nawet po latach, kiedy Twoja główna gwarancja wygaśnie (patrz wskazówka nr 5).

2. Zbierz kilka ofert

Podobnie jak w przypadku wszystkiego, co ma związek z samochodem - opcji finansowych, ubezpieczeń itp. Przedłużone gwarancje można kupić u dealerów oraz w firmach i organizacjach zewnętrznych. Dlatego zdecydowanie nie powinieneś myśleć, że musisz ją kupić w dniu odbioru swojego obecnego samochodu, a nawet u tego samego dealera.

Zawsze rozglądaj się za ofertami przedłużonej gwarancji, jeśli tylko dokładnie przeanalizujesz warunki i koszty gwarancji, na pewno nie popełnisz błędu (więcej na ten temat w poradach nr 6 i 7). Niektórzy, gdy jest to możliwe, zgadzają się na jedną gwarancję, która wydaje się wystarczająco dobra, ale potem porównują ją w okresie obowiązywania gwarancji, w którym można ją anulować i otrzymać pełny zwrot pieniędzy. Jeśli jedna gwarancja jest wystarczająco dobra, nie ma powodu, aby jej nie wykorzystać, jeśli polityka anulowania i zwrotu pieniędzy ma swoje wsparcie. Często dealerzy i firmy gwarancyjne dają Ci nawet 30 dni na podjęcie ostatecznej decyzji.

RELATED: Jak zarabiają dealerzy samochodowi?

3. Wyszczególnij koszty

Jeśli przedłużona gwarancja została wliczona w ogólną miesięczną kwotę finansowania samochodu, poproś od razu o wyszczególnienie kosztów samochodu. Dzięki temu dowiesz się, ile kosztuje Cię każdy element całej umowy, w tym koszt przedłużonej gwarancji.

Niezmiennie okazuje się, że osoby, które wliczają przedłużoną gwarancję w ogólny koszt, płacą o wiele więcej niż te, które negocjują jej warunki i kupują ją oddzielnie od samochodu.

4. Spróbuj zapłacić z góry

Istnieją różne możliwości zapłaty za przedłużoną gwarancję. Jeśli wliczysz ją w ogólny miesięczny koszt finansowania samochodu, okaże się, że z czasem zapłacisz o wiele więcej odsetek, niż gwarancja była warta. Dealerzy chętnie mówią, że warto dodać trochę do miesięcznego kosztu przedłużonej gwarancji, ponieważ koszt ten rozkłada się z miesiąca na miesiąc i jest ledwo zauważalny. Jednak patrząc z szerszej perspektywy, nie jest to dobry pomysł.

Aby uzyskać najlepszą cenę za przedłużoną gwarancję, należy kierować się podobną zasadą, jak w przypadku polisy ubezpieczeniowej. Jeśli zapłacisz całość z góry, a nie co miesiąc, ogólny koszt będzie niższy. Na krótką metę jest to bardziej dotkliwe dla portfela, ale w ogólnym rozrachunku płacisz mniej.

5. Nie korzystaj od razu z przedłużonej gwarancji

Powyżej poruszyliśmy tę kwestię. W ramach porównywania ofert i badania dokładnych potrzeb nie ma pośpiechu, aby kupować rozszerzoną gwarancję od razu przy zakupie samochodu. Rozszerzoną gwarancję można wykupić w czasie, gdy główna gwarancja jest aktywna. Wynika z tego kilka korzyści.

Po pierwsze, możesz w tym czasie pojeździć samochodem, poznać swoje potrzeby w zakresie jazdy i szybko zorientować się, czy naprawdę potrzebujesz przedłużonej gwarancji, czy nie. Większość dealerów wykorzystuje Twój strach przed nieznanym i niewiadomą przyszłością Twojej jazdy, aby nakłonić Cię do natychmiastowego zakupu. Wiele osób, które wykupiły przedłużoną gwarancję, żałuje tego nie dlatego, że zakres ochrony lub usług był zły, ale dlatego, że nigdy nie potrzebowały ich w swoim bezstresowym, lekkim trybie jazdy.

Po drugie, dodatkowy czas można wykorzystać na sprawdzenie, jakie rodzaje gwarancji są dostępne. Może się zdarzyć, że w styczniu, w miesiącu poza szczytem, będą organizowane wyprzedaże, w czasie których gwarancje będą sprzedawane za niższą cenę, a Ty możesz trafić na prawdziwą okazję i świetne warunki. Dlatego w wielu przypadkach wstrzymanie się z zakupem przedłużonej gwarancji może zagwarantować lepszą cenę.

RELATED: 5 powodów, dla których warto skorzystać z usług brokera samochodowego przy zakupie następnego pojazdu

6. Wybierz najwyższy możliwy poziom gwarancji

Przy zakupie przedłużonej gwarancji dostępne są różne poziomy. Intuicyjnie można by pomyśleć, zgodnie z dzisiejszym tytułem bloga, że najlepszą radą będzie wybranie najbardziej podstawowego poziomu rozszerzonej gwarancji, ponieważ będzie on korzystniejszy cenowo niż cokolwiek wyższego. Naszym zdaniem nie jest to najlepsze rozwiązanie. Dobrą cenę gwarancji można ocenić nie tylko na podstawie tego, ile kosztuje jej zakup, ale także tego, ile napraw i konserwacji może ona potencjalnie zaoszczędzić, zwłaszcza w przypadku rzeczy, które z dużym prawdopodobieństwem będą potrzebne w okresie obowiązywania gwarancji.

Wyższe poziomy gwarancji są pozornie droższe, ale obejmują o wiele więcej aspektów napraw i konserwacji samochodu, a nie tylko układ napędowy i napędowy, jak w przypadku gwarancji podstawowej. Do poziomu i kosztu gwarancji należy także dobrać odpowiedni udział własny, o którym piszemy w następnym punkcie.

7. Jeśli to możliwe, wybierz niższy udział własny

Kolejną zaletą skorzystania z pozornie droższej polisy przedłużonej gwarancji jest to, że udział własny będzie niższy. Udział własny może być prawdziwą pułapką finansową, która sprawia, że gwarancja jest o wiele droższa, niż się spodziewałeś. Załóżmy, że zapłaciłeś 1000 USD za przedłużoną gwarancję z udziałem własnym wynoszącym 200 USD. Jeśli zgłosisz 5 roszczeń z tytułu tej gwarancji, za każdym razem będziesz musiał zapłacić 200 USD, co oznacza, że cały koszt gwarancji zostałby wydany od nowa.

Jeśli wykupisz wyższą gwarancję o większym zakresie ochrony, zapłacisz więcej, ale udział własny będzie niższy. Załóżmy, że wybierzesz gwarancję na kwotę 1200 USD z udziałem własnym wynoszącym 100 USD. Te same 5 roszczeń będzie Cię kosztować tylko dodatkowe 500 USD, co w sumie nadal czyni ją tańszą niż pozornie tańsza polisa na 1000 USD, o której mowa w powyższym akapicie. Dlatego niższy udział własny może stanowić ogromną różnicę.

Należy również unikać polis, w których trzeba najpierw zapłacić rachunek w całości, a dopiero później prosić o zwrot kosztów. Jest to najgorszy i najbardziej niewygodny dla ubezpieczonego warunek.

Wnioski: Kupuj rozważnie, a przedłużona gwarancja będzie błogosławieństwem

Aby przedłużona gwarancja była opłacalna, trzeba włożyć trochę dodatkowej pracy i przemyśleń w celu uzyskania jak najkorzystniejszej oferty. Być może trzeba będzie także ostro negocjować warunki przedłużonej gwarancji, zwłaszcza cenę polisy, udział własny i zakres oferowanej ochrony. Nie daj się naciskać nachalnym sprzedawcom. Nie spiesz się, rozejrzyj się, nie poganiaj i porównuj, porównuj, porównuj.

Michał Szyndler

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl