Brzydki zapach w aucie

Samochody, zwłaszcza samochodu używane, bardzo często nie pachną najlepiej. Jest to wynikiem normalnego z nich korzystania, a także problemów powstających przez zaniedbanie. Można sobie z tym radzić, ale trzeba wiedzieć, w jaki sposób podchodzić do problemów związanych z typowymi problemami, takimi jak zapach dymu papierosowego, utrzymującym się zapachem jedzenia czy odorem pleśni.

Papierosy

Najczęstszym problemem, jeśli chodzi o brzydki zapach w samochodzie, są papierosy. Dym papierosowy jest bardzo charakterystyczny i jego zapach jest silny, a do tego w samochodzie jest wiele powierzchni, które chłoną go niczym gąbka.

Walkę z dymem papierosowym trzeba zawsze zaczynać od wyczyszczenia popielniczki z resztek papierosów oraz z dokładnego przetarcia całej tapicerki. Jeśli palenie nie było intensywne i jeśli nie trwało długo, problem jest raczej powierzchniowy. Konieczne jest też odpowiednie neutralizowanie zapachów. Istnieje odpowiednia chemia samochodowa, którą należy rozpylić w kabinie. Zamiast niej można pokryć wnętrze kocim żwirkiem, który świetnie neutralizuje zapachy. Usuwa się go po około dobie. Zawsze można też zapakować do woreczków z materiału ziarna kawy i w ten sposób poprawiać zapach w samochodzie. Takie woreczki wozi się na stałe.

Ozonowanie samochodu

Ozonowanie i pranie

Szybki i skuteczny sposób na zapach w samochodzie to ozonowanie. Polega po prostu na rozpyleniu ozonu, który niesamowicie skutecznie radzi sobie z wszelakim smrodem. Jeśli jednak zapach wszedł głęboko w elementy samochodu, konieczne jest ich wypranie. Pranie tapicerki najlepiej jest pozostawić specjalistom, którzy robią to szybko i sprawnie, ale można też to zrobić samemu. Trzeba najpierw zakupić odpowiednią chemię samochodową, potem odkurzyć dokładnie samochód, a na koniec prać miejscowo lub całe elementy na raz. Często wystarczy ograniczyć się do pokrowców.

Pleśń w aucie

Zalane lub zawilgocone samochody często dopada pleśń. W jej przypadku konieczne jest wymienienie dotkniętego pleśnią elementu, ponieważ będzie ona zawsze wracała.

Karolina Górska

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl