Oklejanie samochodu a lakier: Co jest lepsze? (Plusy i minusy)

Oklejanie samochodu a lakier: Co jest lepsze? (Plusy i minusy)

Nie tak dawno temu, aby zmienić wygląd pojazdu, trzeba było go przemalować. Jednak dzięki nowoczesnej technologii i postępowi w motoryzacji można teraz zamiast tego zainstalować folię winylową. Można jednak zadać sobie pytanie, czy należy okleić czy przemalować samochód? Skąd wiadomo, które rozwiązanie jest lepsze?

Przyjrzymy się opcji oklejania samochodu folią winylową i przemalowywania, aby sprawdzić, która z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Nasza ocena lakieru i folii winylowej przeanalizuje zalety i wady obu opcji.

Spis treści show Dlaczego warto zmodernizować pojazd? Co to jest Vinyl Wrap? Profesjonaliści zajmujący się oklejaniem samochodów 1. Trwałość 2. Rozsądna cena 3. Krótki czas instalacji 4. Elastyczność Czym jest lakiernictwo samochodowe? Lakier samochodowy - zalety 1. Naprawia niedoskonałości 2. Lepsze dopasowanie kolorów 3. Idealny dla entuzjastów motoryzacji 4. Poprawia małe fragmenty Okleić czy przemalować samochód? Ostateczna decyzja

Dlaczego chcesz zmodernizować swój samochód?

Jeśli podjąłeś tę decyzję, musisz zastanowić się nad poprawą wyglądu swojego pojazdu. Być może uważasz, że Twój samochód wygląda nudno lub chcesz zatuszować kilka zadrapań i otarć. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na zakup nowego samochodu, poprawa jego wyglądu jest świetnym rozwiązaniem.

Istnieje również możliwość, że chcesz w kreatywny sposób podejść do swojego samochodu. Zamiast zmieniać kolor samochodu na taki sam, jak wszystkie inne, możesz zdecydować się na coś wyjątkowego. Ponadto zmiana wyglądu zewnętrznego pojazdu to świetny sposób na zwrócenie uwagi na swoją firmę lub projekt. Teraz pozostaje tylko podjąć decyzję, czy zdecydować się na oklejenie pojazdu folią winylową, czy na nowy lakier.

Co to jest folia winylowa?

Owijki winylowe istnieją już od kilkudziesięciu lat, ale były zbyt drogie, aby mogły być używane przez zwykłych ludzi. Jednak ostatnie procesy produkcyjne sprawiły, że stały się one bardziej przystępne cenowo, dzięki czemu każdy może wykonać taką oklejkę na swoim samochodzie.

To unowocześnienie karoserii stało się dość popularne w Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata. Dzięki oklejeniu samochodu folią winylową można nadać mu niepowtarzalny styl i chronić lakier, nie zmieniając jego koloru. Zamiast tego cienki arkusz materiału winylowego jest nakładany na lakier pojazdu i mocowany na miejscu za pomocą specjalnego kleju.

Folia winylowa jest dostępna w rolkach o szerokości 60 cali i długości 25 stóp. Jest to zazwyczaj ilość potrzebna do oklejenia całego pojazdu. Za oklejenie tego rozmiaru zapłacisz około 2500 dolarów, plus instalacja i projekt.

Zalety winylowej owijki samochodowej

Istnieje kilka powodów, dla których warto rozważyć zastosowanie folii winylowej, w tym

 • Trwałość
 • Rozsądna cena
 • Krótszy czas instalacji
 • Elastyczność

1. Trwałość

Laminowana folia winylowa nie ulega łatwo uszkodzeniu pod wpływem promieniowania UV, jak to ma miejsce w przypadku farby. Dzięki temu folia nie blaknie z upływem czasu.

Ponadto gruby materiał zapewnia ochronę pojazdu przed zadrapaniami i odpryskami. Nie ma potrzeby woskowania folii winylowej, tak jak w przypadku lakieru. Zamiast tego wystarczy użyć wody z mydłem, aby utrzymać ją w czystości.

2. Rozsądna cena

Czasami oklejenie samochodu może być tańsze niż położenie nowego lakieru. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli planujesz często zmieniać grafikę, tak jak w przypadku samochodu wyścigowego.

Jeśli masz ograniczony budżet lub chcesz pokryć tylko niewielki fragment, oklejenie winylami może okazać się lepszym rozwiązaniem.

3. Krótszy czas instalacji

Instalacja folii winylowej zajmie kilka dni lub mniej, podczas gdy lakierowanie może trwać tygodniami. Najdłuższą częścią instalacji jest podjęcie decyzji o wyborze wzoru, co nie wymaga rezygnacji z pojazdu.

Jeśli chcesz porzucić swój pojazd i otrzymać go z powrotem szybciej, folia winylowa jest lepszym rozwiązaniem.

4. Elastyczność

W przypadku folii winylowej nie ma żadnych ograniczeń co do tego, co możesz stworzyć. Wybierz jednokolorowy wzór lub wykorzystaj całą tęczę. Ponadto, w każdej chwili możesz zmienić zdanie i wykonać oklejenie w zupełnie innym stylu.

Jeśli później zdecydujesz się na reklamę swojej firmy, łatwo będzie dodać kolejną folię winylową na części pojazdu.

Czym jest lakiernictwo samochodowe?

Niezależnie od tego, czy chcesz zmienić kolor swojego pojazdu, czy po prostu potrzebujesz poprawek na karoserii, prawdopodobnie słyszałeś o lakierowaniu samochodowym. Proces ten jest nieco bardziej skomplikowany niż oklejanie winylami, ponieważ wymaga od warsztatu rozebrania samochodu do gołego metalu. Wszelkie odpryski i wgniecenia będą musiały zostać naprawione za pomocą wypełniacza.

Następnie na samochód nakłada się podkład i pozostawia do wyschnięcia, zanim przystąpi się do malowania. W trakcie procesu lakierowania konieczne jest także szlifowanie, aby usunąć niedoskonałości. Jednak samochód może odjechać wyglądający tak, jakby właśnie przyszedł z fabryki, gdy cały proces jest zakończony.

Profesjonaliści od lakierów samochodowych

Choć jest miejsce dla oklein winylowych, lakierowanie samochodów ma też kilka zalet.

 • Naprawia niedoskonałości
 • Lepsze dopasowanie kolorów
 • Idealne dla entuzjastów motoryzacji
 • Naprawia małe fragmenty

1. Naprawia niedoskonałości

Oklejanie folią winylową jest świetną opcją, jeśli lakier jest już w doskonałym stanie. W przeciwnym razie może ona nie być dobrze nałożona, zwłaszcza jeśli występują wgniecenia, korozja lub zadrapania. W takim przypadku, aby zapewnić odpowiednią przyczepność winylu, konieczne będzie lakierowanie samochodu. W tym momencie sensowne może być po prostu trzymanie się nowej aplikacji lakieru.

Jeśli spróbujesz zainstalować folię winylową na samochodzie z głębokimi niedoskonałościami, otrzymasz niestarannie wykonaną grafikę. Niedoskonałości te będą widoczne przez folię. Ponadto próba usunięcia grafiki z uszkodzonego lakieru może prowadzić do dalszych problemów.

2. Lepsze dopasowanie kolorów

Jeśli zależy Ci na idealnym dopasowaniu kolorów bagażnika, zderzaków i drzwi, potrzebujesz fabrycznej jakości lakierowania. Tylko warsztaty samochodowe będą w stanie idealnie dopasować kolor Twojego samochodu, aby uzyskać jednolity wygląd.

Jest to szczególnie ważne, jeśli posiadasz klasyczny samochód lub chcesz się nim pochwalić na wystawie samochodowej.

3. Idealne rozwiązanie dla entuzjastów motoryzacji

Jeśli jesteś entuzjastą majsterkowania, być może wolisz czerpać satysfakcję z malowania swojego samochodu. To tak, jakbyś budował regał, a nie składał go z zestawu. Taka jest też różnica między samodzielnym malowaniem samochodu a oklejaniem go folią.

Jeśli jesteś dumny ze swojej pracy, prawdopodobnie nie będziesz zadowolony z nałożenia na pojazd folii winylowej. Zamiast tego przejdź przez proces rozbierania go do gołego metalu i zacznij od nowa.

4. Poprawia małe fragmenty

Jeśli chcesz poprawić estetykę mniejszego obszaru samochodu, folia winylowa może nie spełnić Twoich oczekiwań. Przy użyciu lakieru samochodowego można poprawić małe obszary, które mają skazy.

Naprawa małego obszaru z wgnieceniem nie będzie kosztować wiele. Ponadto niektóre warsztaty samochodowe dysponują zaawansowaną technologią, która ułatwia naprawę mniejszych obszarów, czasami bez użycia lakieru.

Czy oklejać czy przemalowywać samochód? Ostateczna decyzja

Nie ma dobrej lub złej odpowiedzi na pytanie, czy oklejać, czy malować samochód. Lakierowanie da znacznie lepszy efekt, natomiast jeśli chcesz szybko zmienić kolor, a nie chcesz wydawać dużo pieniędzy, oklejenie samochodu jest dobrym rozwiązaniem.

Każda z tych opcji ma wiele zalet i wad. Jednak warto zdecydować się na oklejenie samochodu folią winylową, jeśli:

 • Lakier już wygląda dobrze, ale potrzebujesz większej ochrony.
 • Chcesz zareklamować swoją firmę lub dodać kreatywne wzory, które wymagałyby dużego wysiłku przy malowaniu na zamówienie.
 • Czas jest ograniczony i chcesz, aby praca została wykonana od razu.
 • Planowana jest częsta zmiana wzoru.

Z drugiej strony, możesz preferować nowe malowanie, jeśli:

 • Jest tylko niewielki obszar, który wymaga poprawek.
 • Obecny lakier jest poważnie uszkodzony i wymaga nowego lakieru przed oklejeniem.
 • Chcesz przywrócić samochód do jego oryginalnego stanu.
 • W Twoim otoczeniu nie ma nikogo, kto potrafiłby perfekcyjnie zainstalować folię winylową.

Karolina Górska

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl