Wiosenna konserwacja klimatyzacji zapewnia świeży zapach powietrza

Wiosenna konserwacja klimatyzacji zapewnia świeży zapach powietrza

Jedziesz na specjalne wydarzenie w pierwszy gorący dzień wiosny i włączasz klimatyzator. Spodziewałeś się chłodnego, rześkiego powietrza, a zamiast tego otrzymałeś wilgotny zapach stęchlizny.

Co się stało?

"Systemy klimatyzacji wykorzystują węże do odprowadzania skroplin" - powiedział Tony Molla, wiceprezes Stowarzyszenia Serwisu Samochodowego z siedzibą w Teksasie. "Kiedy się zapychają, wilgoć pozwala pleśni rosnąć w systemie".

Pleśnie rozmnażające się w systemie klimatyzacji Twojego pojazdu mogą przyczynić się do problemów alergicznych pasażerów, powiedział Molla. To również generuje nieprzyjemne zapachy, które mogą mieć wpływ na ubrania i tapicerki, zbyt.

Według Molla, czasami po prostu rozpylenie puszki biocydu w systemie klimatyzacji może wyeliminować problem. Biocyd jest środkiem chemicznym przeznaczonym do zabijania pleśni i jest łatwy do zastosowania.

Wielu ludzi jest uczulonych na pleśń", mówi Molla. "Do czasu, gdy możesz poczuć jej zapach, problem jest dość zaawansowany i wymaga specjalnego procesu, aby wyeliminować problem".

Jak to się robi?

kosmetyk samochodowy

Usuwanie uporczywych zapachów polega na dokładnym wyczyszczeniu systemu kontroli klimatu pojazdu. Proces ten wymaga specjalistycznego sprzętu dostępnego u dealera lub w wyspecjalizowanym sklepie z klimatyzacją, powiedział Molla.

"Technicy demontują skrzynkę powietrzną i przewody w samochodzie. To zazwyczaj wymaga dostania się pod deskę rozdzielczą, a w niektórych przypadkach wyjęcia jej na zewnątrz."

Usunięte części są dokładnie czyszczone antybakteryjnymi środkami dezynfekującymi, zanim zostaną dopuszczone do całkowitego wyschnięcia i ponownego zainstalowania w pojeździe.

W tym, co Molla opisał jako skrajnych przypadkach, pleśń może dostać się do dywanów, i że trzeba będzie usunąć i oczyścić, jak również.

Pojazdy w wilgotnym klimacie jak Floryda, a nawet Kalifornia są bardziej podatne na problemy z pleśnią. Nawet parkowanie pojazdu na pochyłości może utrzymać drenaż z funkcjonowania prawidłowo, pozwalając pleśni rosnąć, Molla powiedział.

Nowoczesne systemy klimatyzacji są prawie bezobsługowe, Molla powiedział. Zasugerował kierowcom sprawdzenie instrukcji obsługi swoich pojazdów, aby zobaczyć zalecane harmonogramy konserwacji.

"Problemy z pleśnią są zazwyczaj czymś, co można znaleźć w pojazdach z większym przebiegiem lub pojazdach starszych niż pięć lat," Molla powiedział. "Kurz, brud i pogniecione liście są zasysane do systemów klimatyzacji. Gromadzenie się zanieczyszczeń w klimatyzacji jest powolnym procesem, jak tworzenie się płytki nazębnej w tętnicy."

Molla przedstawił następujące zalecenia dla kierowców zaniepokojonych pleśnią i zapachami wydobywającymi się z ich systemów klimatyzacji:

  • Sprawdź swój system klimatyzacji wczesną wiosną. Włącz go na dużej głośności i obserwuj nieprzyjemne zapachy, które mogą być oznaką pleśni w systemie.
  • Zapytaj serwisanta o możliwości zabicia pleśni. Niedrogie zabiegi, takie jak spray biobójczy, mogą załatwić sprawę.
  • Czy masz pojazd pięcioletni lub starszy, w którym wyczuwalne są silne zapachy stęchlizny? Rozważ profesjonalne usuwanie zapachów, które obejmuje czyszczenie systemu.
  • Unikaj samodzielnych prób czyszczenia systemów klimatyzacji. Systemy te są złożone i składają się z wielu części.
  • Zajmij się problemami z pleśnią tak szybko, jak się pojawią. Odwlekanie może spowodować rozprzestrzenienie się problemu na tapicerkę pojazdu, taką jak dywaniki podłogowe, siedzenia i dywaniki.

"Problemy z pleśnią nie są rzadkością, zwłaszcza w starszych pojazdach" - powiedział Molla. "Kierowcy powinni poddać je leczeniu tak szybko, jak to możliwe, zwłaszcza jeśli są podatni na alergie".

Michał Szyndler

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl