Odświeżanie felg aluminiowych

Odświeżanie felg aluminiowych

Felgi aluminiowe to znakomity element, jeśli chodzi o prezencję samochodu, ale ich zużycie jest zastraszające. Zmatowione felgi aluminiowe tracą blask i znika cały pozytywny efekt, za który zapłaciliśmy przy ich zakupie. Na szczęście możliwe jest ich zregenerowanie w stosunkowo prosty i tani sposób.

Guma w sprayu

Najszybszy sposób na poprawienie wyglądu alufelg to pokrycie ich specjalną gumą w sprayu. Tak zwana folia elastyczna to cienka warstwa gumy chroniącej felgę. Do zadbania o cały samochód będziemy potrzebowali dwóch pojemników preparatu (ok 800 ml), a przed nakładaniem gumy konieczne będzie oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni. Najlepsza jest do tego benzyna ekstrakcyjna. Dobrym pomysłem jest ponadto osłonięcie elementów układu hamulcowego przed gumowaniem, a można też koła po prostu zdjąć. Nie jest to oczywiście konieczne. Guma jest nakładana w bardzo cienkiej warstwie i jej obecność sprawia, że wszystkie odpryski zostają zakamuflowane.Czyszczenie felg

Cztery felgi to koszt około 150 złotych, więc nie jest to dużo, ale jest to wydatek, który trzeba ponosić raz do roku. W czasie zmiany opon można uszkodzić powłokę, gdyż urządzenie do zdejmowania opon prawdopodobnie się z nią rozprawi. Uderzenie kamienia na drodze też może zniszczyć efekty naszych wysiłków.

Polerowanie

Znakomite efekty zapewni nam polerowanie felg.

Na początek trzeba felgi oczyścić z zabrudzeń. Robi się to, tak jak całą czynność, po demontażu koła i zdjęciu opony. Z koła trzeba usunąć potem cały lakier. Robi się to poprzez działanie mechaniczne i specjalne środki zmiękczające powłokę lakierniczą.

Właściwe polerowanie prowadzi się podobnie jak polerowanie lakieru. Stosujemy środki o czynniku ściernym 2000 i przechodzimy do czynników delikatniejszych. Pracę kończymy pastą polerską do aluminium. Na koniec zabezpieczamy felgę poprzez nałożenie wosku do felg. Polerowanie to efekt utrzymujący się do kilku sezonów.

Lakierowanie

Najlepszym i najtrwalszym rozwiązaniem jest lakierowanie felg. Jest to ich właściwa renowacja.

Tak jak przy polerowaniu, należy usunąć stare powierzchnie lakiernicze. Musi to być zrobione dokładnie. Następnie trzeba powierzchnię oczyścić i odtłuścić.

Nakładanie nowego lakieru powinno się przeprowadzać w temperaturze około 20 stopni Celsjusza, by rozłożył się równomiernie.

Cały proces jest czasochłonny, ale nie powinien być drogi. Koszt lakierowania czterech felg nie powinien przekroczyć 200 złotych. Lakierowanie doprowadza felgi do stanu idealnego, a ich zużycie następuje potem w normalny sposób.

Paweł Michalski

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl