Nie pozwól, aby pęknięta przednia szyba zamieniła się w kosztowną naprawę

Nie pozwól, aby pęknięta przednia szyba zamieniła się w kosztowną naprawę

Jedziesz za ciężarówką przewożącą żwir i nagle słyszysz zaskakujący trzask kamienia o szkło. W prawej dolnej części przedniej szyby pojawia się pęknięcie wielkości ćwiartki.

Co teraz?

"Pęknięta przednia szyba nie jest czymś, co należy odkładać na później" - mówi Melina Metzger, menedżer ds. public relations w Safelite AutoGlass. "Szyby przednie są ważną częścią integralności strukturalnej pojazdu, a uszkodzone szkło ogranicza widoczność".

Podobnie jak w przypadku przebitej opony, przednia szyba może być czasami naprawiona zamiast wymieniana. Rodzaj, rozmiar, głębokość i lokalizacja uszkodzenia decydują o tym, jaka usługa jest wymagana.

Decyzja o tym, czy naprawić czy wymienić, zależy od kilku kluczowych czynników, mówi Metzger. Czy są mniej niż trzy odpryski? Czy krawędź przedniej szyby jest nieuszkodzona? Czy uszkodzony obszar jest mniejszy niż banknot dolarowy? Czy uszkodzony obszar znajduje się poza linią wzroku kierowcy?

Ignorowanie wyszczerbiony lub pęknięty przedniej szyby tylko stwarza więcej problemów. Wilgoć, brud i owady mogą zanieczyścić odsłonięty obszar, rujnując szybę, która kiedyś nadawała się do naprawy.

"Małe odpryski na przedniej szybie mogą przekształcić się w duże pęknięcia" - mówi Metzger. "Uszkodzenia mogą się powiększyć i wymagać pełnej wymiany szyby, co jest prawdopodobnie droższe niż naprawa".

Metzger oferowane następujące wgląd o szybach czołowych i wybierając eksperta do naprawy lub wymiany:

  • Zimna pogoda może rozszerzyć pęknięcia i doprowadzić do pełnej wymiany szyby przedniej. Nawet niewielki odprysk może zmniejszyć integralność strukturalną przedniej szyby.
  • Niewłaściwe dopasowanie i tanie materiały mogą spowodować przednią szybę do awarii podczas wypadku dachowania. Wszystkie zanieczyszczenia i poprzednie formowanie muszą być wycięte z ramek szyby przedniej, aby zapewnić dopasowanie.
  • Sprawdź w swojej firmie ubezpieczeniowej, czy naprawa jest bezpłatna. Ponieważ jest to szybka i stosunkowo niedroga naprawa, firmy ubezpieczeniowe często rezygnują z udziału własnego w kosztach naprawy szyby przedniej.
  • Uszkodzona szyba przednia może ograniczyć widoczność, przyczynić się do wypadków i zwiększyć rozmiar obrażeń. W razie wypadku, strukturalnie zdrowa szyba przednia umożliwia prawidłowe działanie poduszki powietrznej pasażera i minimalizuje upadek dachu.
  • Zapytaj o gwarancję i czy ich metody przechodzą państwowe kontrole pojazdów. Jeśli bierzesz samochód w leasing, zapytaj, czy ich naprawy/wymiany spełniają standardy zwrotu leasingu.

Michał Szyndler

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl