Wskazówki dotyczące letniej pogody, które pomogą zapobiec awarii akumulatora

Wskazówki dotyczące letniej pogody, które pomogą zapobiec awarii akumulatora

Letnie upały mogą wysysać życiodajną krew z akumulatora pojazdu. Wysokie temperatury i przeciążony system chłodzenia zmniejszają żywotność akumulatora.

Jak możesz zapobiec awarii akumulatora pojazdu podczas kolejnych wakacji z rodziną?

"Jeśli zauważyłeś, że silnik pracuje wolniej, być może powinieneś sprawdzić stan akumulatora", powiedział Tony Molla, wiceprezes Stowarzyszenia Serwisów Motoryzacyjnych z siedzibą w Teksasie. "Skorodowane zaciski akumulatora mogą zakłócać jego zdolność do ładowania i dostarczania mocy niezbędnej do uruchomienia silnika.

Regularna kontrola akumulatora, biegunów i układu chłodzenia silnika może pomóc w zapobieganiu awariom podczas gorącej pogody". Kontrole wizualne - takie jak poszukiwanie korozji na zaciskach i luźnych połączeniach - mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego działania systemu.

"Jeśli podejrzewasz problem, lub jeśli Twój pojazd jest starszy z oryginalnym akumulatorem, dobrze jest zlecić czyszczenie biegunów, sprawdzenie układu ładowania i obciążenia akumulatora profesjonalnemu serwisantowi, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo i wydajnie" - powiedział Molla.

Akumulator samochodowy wykonany jest z ołowiu i elementów plastikowych. Zawiera on roztwór elektrolitu kwasu siarkowego i wody. Po przekręceniu kluczyka samochodowego, roztwór elektrolitu dostarcza krótkotrwałą, wysoką moc.

"Jeśli zaślepka akumulatora jest przeznaczona do otwierania, można to zrobić bez większego wysiłku", powiedział Randy Hart, prezes BCI i szef Superior Battery Manufacturing w Russell Springs, Ky. "Zmuszanie lub wtrącanie się do otwierania tych nasadek może zniszczyć lub trwale uszkodzić baterię."

Producenci baterii dostarczają instrukcje do swoich produktów i wszyscy kierowcy powinni stosować się do tych instrukcji, aby zapewnić zdrowie baterii. BCI sugeruje stosowanie się do tych wytycznych dotyczących baterii:

  • Dowiedz się, jakiego rodzaju baterii używa twój samochód. Baterie "bezobsługowe" nie wymagają dodawania płynu. Poszukaj wskazówek dla użytkownika lub etykiety ostrzegającej przed otwarciem pokrywy akumulatora. Chociaż może się wydawać, że można ją zdemontować, pokrywka baterii może być przyklejona lub zablokowana na miejscu.
  • Baterie "dostępne do konserwacji" mogą wymagać dodawania wody w gorącym klimacie lub wysokiej temperatury. Poszukaj etykiety baterii i postępuj zgodnie z wytycznymi producenta.
  • Sprawdzić poziom płynów i zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu. Niektóre akumulatory mają zdejmowane nakładki na baterie. Inne mają "magiczne oko" - małe, okrągłe urządzenie, które unosi się na szczycie elektrolitu. Albo akumulator może być zaprojektowany jako półprzezroczysta obudowa, dzięki czemu można go sprawdzić bez otwierania zaślepek.
  • W razie potrzeby należy dodać płyn (tylko akumulatory dostępne do konserwacji). Jeśli poziom płynu jest niski, należy użyć niewielkiej ilości wody destylowanej. Nie należy używać wody z kranu. Według Battery Council, woda z kranu może zawierać chlor lub inne substancje chemiczne, które mogą zmienić skład elektrolitu.
  • Sprawdzać połączenia zacisków i kable. Upewnić się, że przyłącza są szczelne i wolne od korozji. Skorodowane zaciski można czyścić szczoteczką (np. wyrzuconą szczoteczką do zębów) i lekką pastą z domowej sody oczyszczonej i wody.
  • W razie potrzeby należy wymienić baterię. Baterie ostatecznie ulegają awarii nawet w przypadku prawidłowej konserwacji. Co więcej, ciepło i duże obciążenia mogą znacznie skrócić żywotność. Kup kompatybilną baterię zamienną i - w przypadku samodzielnej instalacji - postępuj zgodnie z instrukcją dołączoną do nowej baterii.
  • Należy sprawdzić system ładowania i chłodzenia pojazdu. Problemy z układem elektrycznym pojazdu mogą spowodować wyschnięcie akumulatora i jego przedwczesną awarię. Ponadto, przegrzanie komory silnika może skrócić żywotność akumulatora.

 

Paweł Michalski

Redakcja mercedes-czesci.pl

Portal poświęcony motoryzacji

Zadbaj o swój samochód i ciesz się z nienagannego wyglądu

 

kontakt@mercedes-czesci.pl